O teatrze

Home / O teatrze

Teatr

Piotr Wiśniewski – Dyrektor i założyciel Teatru Żelaznego

Ligota

Plakat z otwarcia przestrzeni Twórczej Stacja Ligota

Piotrowice

2012 r. Ruina dworca PKP Katowice Piotrowice

Rycina Stefana Suberlaka

2014 r. Burzenie ścian

2016 r. Remont

2014 r. Remont, na zdj. Piotr Wiśniewski

Premiery i działalność

Pierwszą premierą w nowym-starym budynku było „Ciało Obce”, monodram w wykonaniu Piotra Wiśniewskiego, na podstawie skandalizującej prozy R. Ziemkiewicza. Następnie prapremiera „Diwy” – kameralnej sztuki o prawdziwej diwie teatralnej i popularnej aktorce serialowej, z udziałem Małgorzaty Bogdańskiej i Edyty Herbuś, których życiorysy nieprzypadkowo pokrywają się z życiorysami ich scenicznych bohaterek.

W 2015 r. powstała „Parapetówka” na motywach powieści „Berek” Marcina Szczygielskiego, która jest debiutem reżyserskim Ewy Błachnio.

Teatr, w odpowiedzi na zapotrzebowanie widzów, tworzy także spektakle dla najmłodszych wierząc, że widza należy zaprzyjaźniać z teatrem od najmłodszych lat, by jako dorosły człowiek czuł się tam dobrze i swobodnie. Bez sztywnych, ograniczających, czasem bezsensownych zasad.

Kontynuując założenia Przestrzeni Twórczej Ligota, Teatr nieustannie zaprasza artystów z całej Polski. Współpracują z nami znani i nagradzani artyści, a także debiutanci. Swoją obecnością zaszczycili nas najwięksi twórcy polskiego teatru jak Olgierd Łukaszewicz, Joanna Szczepkowska, Artur Barciś a także Krzysztof Globisz.

​Kolejną głośną premierą (2017) było „Jabłko” V. Thiessena, w reżyserii znakomitego artysty Artura Barcisia. Spektakl nagrodzony najważniejszą śląską nagrodą teatralną – Złota Maska 2018.

W tym 2018 roku odbyły się premiery spektakli „Seks dla opornych”, „Ściana” „Różowy Kapturek”.

W 2019 r. powstały „Shirley Valentine”, „Babski Comber czyli Biwakowe Lowe”, „Impro Odjazd”

W kolejnym roku -2020- odbyły się premiery „Izby (nie) Przyjęć” i „Oddam żonę w dobre ręce” a także ruszył cykl warsztatów teatralnych dla dzieci i młodzieży.

​W 2018 r. Piotr Wiśniewski został Osobowością Roku 2018 w plebiscycie Dziennika Zachodniego, za tworzenie teatru.

Pandemia 2020-2021 r.

Okres trwania pandemii był prawdziwą próbą przetrwania. W czasie lockdown’ów Teatr nie mógł wystawiać spektakli, jednak dzięki przedsiębiorczości właścicieli, Marty i Piotra, rozwinięto działalność edukacji kulturalnej. Na tym podłożu powstały warsztaty aktorskie, dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które nadal cieszą się ogromnym zainteresowaniem, co owocuje w otwieranie kolejnych grup.

Ciekawym pomyłem na przetrwanie, było także otwarcie warzywniaka „TWOJA NAĆ”, którym zainteresowały się media regionalne i ogólnopolskie: Polsat, TVN, TVS, TVP.

 

Teatr Żelazny w Dzień Dobry TVN

Teatr Żelazny w  TVN24

Eksmisja PKP. Koniec Teatru na dworcu

Latem 2022r. PKP wypowiedziało umowę najmu Stowarzyszeniu Teatr Żelazny, co zapoczątkowało poszukiwania (kolejny raz) nowej siedziby. Repertuar został na kilka miesięcy został przeniesiony do MDK „Południe” na Kostuchnie w Katowicach. W tym czasie trwały przygotowania do przeniesienia się do wynajętego do Miasta Katowice budynku.

Gliwicka 148a – Nasz Projekt Życia

Od września 2021r. Teatr Żelazny jest najemcą budynku po byłej szkole przy ul. Gliwickiej 148a w Katowicach. Budynek, choć ogromny, nie posiada sali tak dużej, by zaadaptować ją na salę teatralną. Pomieszczenia są wykorzystywane jako biura, magazyny, sale warsztatowe. Przy budynku została postawiona tymczasowa hala, w której będą grane spektakle do czasu wybudowania nowej, wielkiej i nowoczesnej sali teatralnej. Pracę są prognozowane na 2-3 lata. Wraz z ich końcem, poza zjawiskową salą teatralną powstanie restauracja, sala zabaw i szkoła artystyczna.