O teatrze

Teatr

Piotr Wiśniewski - Dyrektor i założyciel Teatru Żelaznego

Ligota

Plakat z otwarcia przestrzeni Twórczej Stacja Ligota

Piotrowice

2012 r. Ruina dworca PKP Katowice Piotrowice

Rycina Stefana Suberlaka

2016 r. Siedziba Teatru Żelaznego - były dworzec PKP Katowice Piotrowice

2014 r. Burzenie ścian

2016 r. Remont

2014 r. Remont, na zdj. Piotr Wiśniewski

Premiery i działalność

Pierwszą premierą w nowym-starym budynku było „Ciało Obce”, monodram w wykonaniu Piotra Wiśniewskiego, na podstawie skandalizującej prozy R. Ziemkiewicza. Następnie prapremiera „Diwy” – kameralnej sztuki o prawdziwej diwie teatralnej i popularnej aktorce serialowej, z udziałem Małgorzaty Bogdańskiej i Edyty Herbuś, których życiorysy nieprzypadkowo pokrywają się z życiorysami ich scenicznych bohaterek.

W 2015 r. powstała „Parapetówka” na motywach powieści „Berek” Mariusza Szczygielskiego, która jest debiutem reżyserskim Ewy Błachnio.

Teatr, w odpowiedzi na zapotrzebowanie widzów, tworzy także spektakle dla najmłodszych wierząc, że widza należy zaprzyjaźniać z teatrem od najmłodszych lat, by jako dorosły człowiek czuł się tam dobrze i swobodnie. Bez sztywnych, ograniczających, czasem bezsensownych zasad.

Kontynuując założenia Przestrzeni Twórczej Ligota, Teatr nieustannie zaprasza artystów z całej Polski. Współpracują z nami znani i nagradzani artyści, a także debiutanci. Swoją obecnością zaszczycili nas najwięksi twórcy polskiego teatru jak Olgierd Łukaszewicz, Joanna Szczepkowska, Artur Barciś a także Krzysztof Globisz.

​Kolejną głośną premierą było „Jabłko” V. Thiessena, w reżyserii znakomitego artysty Artura Barcisia. Spektakl nagrodzony najważniejszą śląską nagrodą teatralną – Złota Maska 2018.

​W 2018 r. Piotr Wiśniewski został Osobowością Roku 2018 w plebiscycie Dziennika Zachodniego, za tworzenie teatru.