O teatrze

Home / O teatrze

Teatr

Piotr Wiśniewski – Dyrektor i założyciel Teatru Żelaznego

Ligota

Plakat z otwarcia przestrzeni Twórczej Stacja Ligota

Piotrowice

2012 r. Ruina dworca PKP Katowice Piotrowice

Rycina Stefana Suberlaka

2014 r. Burzenie ścian

2016 r. Remont

2014 r. Remont, na zdj. Piotr Wiśniewski

Premiery i działalność

Pierwszą premierą w nowym-starym budynku było „Ciało Obce”, monodram w wykonaniu Piotra Wiśniewskiego, na podstawie skandalizującej prozy R. Ziemkiewicza. Następnie prapremiera „Diwy” – kameralnej sztuki o prawdziwej diwie teatralnej i popularnej aktorce serialowej, z udziałem Małgorzaty Bogdańskiej i Edyty Herbuś, których życiorysy nieprzypadkowo pokrywają się z życiorysami ich scenicznych bohaterek.

W 2015 r. powstała „Parapetówka” na motywach powieści „Berek” Marcina Szczygielskiego, która jest debiutem reżyserskim Ewy Błachnio.

Teatr, w odpowiedzi na zapotrzebowanie widzów, tworzy także spektakle dla najmłodszych wierząc, że widza należy zaprzyjaźniać z teatrem od najmłodszych lat, by jako dorosły człowiek czuł się tam dobrze i swobodnie. Bez sztywnych, ograniczających, czasem bezsensownych zasad.

Kontynuując założenia Przestrzeni Twórczej Ligota, Teatr nieustannie zaprasza artystów z całej Polski. Współpracują z nami znani i nagradzani artyści, a także debiutanci. Swoją obecnością zaszczycili nas najwięksi twórcy polskiego teatru jak Olgierd Łukaszewicz, Joanna Szczepkowska, Artur Barciś a także Krzysztof Globisz.

​Kolejną głośną premierą (2017) było „Jabłko” V. Thiessena, w reżyserii znakomitego artysty Artura Barcisia. Spektakl nagrodzony najważniejszą śląską nagrodą teatralną – Złota Maska 2018.

W tym 2018 roku odbyły się premiery spektakli „Seks dla opornych”, „Ściana” „Różowy Kapturek”.

W 2019 r. powstały „Shirley Valentine”, „Babski Comber czyli Biwakowe Lowe”, „Impro Odjazd”

W kolejnym roku -2020- odbyły się premiery „Izby (nie) Przyjęć” i „Oddam żonę w dobre ręce” a także ruszył cykl warsztatów teatralnych dla dzieci i młodzieży.

​W 2018 r. Piotr Wiśniewski został Osobowością Roku 2018 w plebiscycie Dziennika Zachodniego, za tworzenie teatru.