Kornel Sadowski

Home / Aktorzy Teatr Żelazny / Kornel Sadowski

Absolwent Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie, filia we Wrocławiu. W swojej karierze związany z Wrocławskim teatrem Komedia, Teatrem im. J. Kochanowskiego w Opolu, a także z Teatrem Miejskim w Gliwicach.
Laureat nagrody prezydenta miasta Wrocławia za dyplom roku 2017.

Jeden z najlepszych aktorów Warszawskich Spotkań Teatralnych 2019 (wyróżniony za rolę Egona Bondyego w spektaklu „Cesky diplom”).
Laureat nagrody „Złota Maska” województwa Opolskiego za rok 2018, za spektakl „Cesky diplom”.

Jest również prowadzącym zajęcia aktorskie dla różnych grup wiekowych w ramach „koła naukowego młodych aktorów” działającym przy Szkole aktorskiej Teatru Śląskiego w Katowicach. Po za teatrem wielce zainteresowany literaturą. Jest uczestnikiem warsztatów dramaturgicznych Artura Pałygi organizowanych w teatrze Śląskim w Katowicach.
Jest także autorem tekstów dla teatrów amatorskich [m.in. „Skup Idiotów” nagroda im. T. Kantora 2013 w Wielopolu i najlepszy scenariusz Ligi teatrów studenckich w Krakowie 2013]a także dla kół naukowych działających przy AST we Wrocławiu [„Nowy porządek świata”].
Jego proza pod tytułem „Bogucice” została w tym roku nagrodzona przez prezydenta miasta Katowice w ramach Katowickiego programu dla kultury i doczekała się publikacji na łamach gazety „Nasze Katowice”.
Jest również laureatem II nagrody za jednoaktówkę po śląsku w roku 2022.