Bogumiła Murzyńska

Home / Aktorzy Teatr Żelazny / Bogumiła Murzyńska

Ukończyła PWSTiF w Łodzi w 1962 r. i od tego czasu niemal nieprzerwanie jest aktorką Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Z sentymentu dla Śląska zerwała podpisaną w 1974 roku umowę z Teatrem Studio w Warszawie, dwa sezony – 77/78 i 78/79 spędziła w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Przez wiele lat współpracowała w Teatrem Telewizji, zagrała tu m. in. Julię w Miłość – czysta u kąpieli morskich Norwida, Maszę w Dubrowskim Puszkina, Luciettę w Awanturze w Chioggi Goldoniego, Żonę w Poecie Čapka, Anulkę w Porwaniu Sabinek Schönthana, Oliwię w Wieczorze trzech króli Szekspira.

Od lat zajmuje się działalnością pedagogiczną – współpracowała ze Studiem Aktorskim Doroty Pomykały i ze średnią szkołą kosmetyczną ZDZ. Obecnie jest wykładowcą Studium Aktorskiego przy Teatrze Śląskim.
Z Jej inicjatywy od 1992 roku w Teatrze Śląskim odbywa się koncert charytatywny “Kolęda z aktorami”. Prowadzi również intensywną działalność na rzecz społeczności lokalnej.

Bogumiła Murzyńska jest zdobywczynią siedmiu Złotych Masek, wyróżnioną licznymi nagrodami artystycznymi i państwowymi. Dwukrotnie zdobyła nagrodę podczas Ogólnopolskich Przeglądów Słuchowisk Radiowych. Za wybitne osiągnięcia artystyczne i wkład kulturalny na rzecz regionu została uhonorowana Nagrodą Miasta Katowice, oraz odznakami „Zasłużony dla rozwoju województwa katowickiego” i Zasłużony Działacz Kultury, jest dwukrotną laureatką Nagrody Prezydenta Miasta Katowice.

Dwukrotnie odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, została uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2007 roku otrzymała Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.